четвер, 16 лютого 2017 р.

Музичні Польща і Чехія. 4 клас


Конспект уроку музичного мистецтва у 4 класі
Тема уроку: Музичні Польща і Чехія.                                                           
Мета: ознайомити і розширити уявлення учнів про музичну культуру Польщі і Чехії, визначити національні ознаки польської та чеської музики, ознайомити з музичними інструментами цих країн, танцем мазуркою, виділити танцювальність в музиці Польщі і Чехії; розвивати навички слухання музичних творів,  образні уявлення,  вміння дати характеристику твору за музичними ознаками, вокально-хорові навички, уміння емоційно виражати характер музичного твору, навички порівняльного аналізу музичних творів, музично-творчі здібності; виховувати інтерес до музичного мистецтва Польщі і Чехії, культуру сприймання музичних творів.

Музичний матеріал:
Ф.Шопен, Мазурка ля-мінор;
А.Дворжак, Слов’янський танець;
Чеська народна пісня «Полька».

Обладнання: програвач, фонохрестоматія, ілюстрації, підручник, портрети композиторів, тексти пісні «Полька»,  карта Європи.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Вхід в клас під музику(звучить український «Гопак»)

ІІ. Музичне вітання.
Організаційний момент.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-         Чи любите ви мандрувати?
Сьогодні ми з вами «відвідаємо» європейські країни Польщу та Чехію і познайомимось з їх музичною культурою.

VІ.  Актуалізація опорних знань.
- Про музику якого народу йшла мова на попередньому уроці?
- Назвіть основні типи музики(музичні кити).
- Які українські народні пісні ви знаєте?
- А народні танці?
- Які бувають марші?

V. Засвоєння нових знань.
1.Повідомлення теми уроку.
2.Бесіда за темою уроку.
Народи Польщі та Чехії здавна вирізнялися своєю музикальністю.
У далекі часи в Польщі, як і інших країнах, було багато мандрівних музикантів, які вигадували власні мелодії, грали на різних музичних інструментах, а також ставили вистави.
Найпопулярнішим польським народним музичним інструментом вважається лютня.
 Лютня – струнно-щипковий інструмент.
Виник на сході, однак набув популярності в європейських країнах, зокрема, в Італії, Іспанії, Польщі, Чехії тощо.
         А ще Польща відома творцями музики, зокрема, композитором Фридериком Шопеном.
Маленький Шопен ріс в оточенні музики. Його батько грав на скрипці і флейті, мати добре співала і трохи грала на фортепіано. До п’яти років хлопчик уже впевнено виконував нескладні п’єси, розучені під керівництвом старшої сестри Людвіки, а на восьмому році життя Шопен почав складати власні композиції.
Він написав чимало танців. Особливо йому подобались народні танці, які були поширені серед мешканців Мазовії, а називалися вони мазурки. Це «танець поривчастих рухів», швидкий, яскравий і блискучий.
Мазурка – польський народний танець із характерним пунктирним ритмом та швидким темпом.
Ф.Шопен написав близько 60 мазурок. У них композитор зобразив побут поляків, їхній характер, а також образи рідної природи.
Народ Чехії також полюбляє танцювати. Чеська народна музика стрімка, рухлива, танцювальна. Такі самі ознаки має і класична музика, зокрема, твори Антоніна Дворжака – відомого чеського композитора. Яскраво це ілюструє Антонін Дворжак. Його дитинство було сповнене народною музикою, сільськими ганцями та веселими мелодіями пісень. Він не лише слухав їх, а й брав участь у народних обрядах. У 9-річному віці Антонін навчився грати на скрипці, був виконавцем в оркестрі. Найвідомішими творами Дворжака вважаються «Слов’янські танці», де він намагався відобразити життя, побут та характер чеського народу. Окрім того, у цих творах можна почути танці й інших народів, і навіть український гопак.
А ще цікаво знати, що найвідомішим чеським танцем вважається полька.
Полька (від чеського «пулька» -- півкрока) – чеський народний танець. Виконується парами швидкими стрибками по колу.

VІ. Слухання музики.
Ф.Шопен, Мазурка ля-мінор
- Якими почуттями сповнена музика?
- Охарактеризуйте прослуханий твір, скориставшись підказкою королеви  Мелодії:
ЛЕГКА, СТРІМКА, ШВИДКА, БАДЬОРА, СПОКІЙНА,
БЛИСКУЧА, МРІЙЛИВА.
А.Дворжак, Слов’янський танець
- Чи почули ви знайомі мелодії?
- Наспіви якого народу ви почули?
- Який характер танцю?
- Охарактеризуйте контрастні елементи музичної мови.

І. Вокально-хорова робота.
1.Розспівування.
(Гама C-dur, на основі нотного тексту пісні «Полька»)
2. Ознайомлення та вивчення чеської народної пісні «Полька».
ПОЛЬКА
Чеська народна пісня

1. Сяє в небі сонечко, сонечко,
Золотеє донечко, донечко.
Просить вітер хмарочку, хмарочку:
«Гей, станцюємо полечку, полечку!»
Приспів:
Тра-ля-ля-ля, тра-ля-ля-ля!
Гей, станцюєм полечку!
2  Струни скрипки тонкі-тонкі,
Звуки флейти дзвінкі-дзвінкі,
Грайте, труби, голосніш, голосніш,
Танок буде веселіш, веселіш.
Приспів:
Тра-ля-ля-ля, тра-ля-ля-ля!
Танок буде веселіш, веселіш.
3. Руки самі хлопають, хлопають.
Ноги самі топають, топають.
Дружить танець з піснями, піснями,
Гей, співайте всі з нами, всі з нами!
Приспів:
Тра-ля-ля-ля, тра-ля-ля-ля!
Гей, співайте всі з нами, всі з нами!


   
ІІ. Музична творчість.
- Вигадайте рухи до пісні-танцю «Полька».
- Визначте музичну форму мазурки, яку слухали на уроці:
 ОДНОЧАСТИННА, ДВОЧАСТИННА, ТРИЧАСТИННА, РОНДО, ВАРІАЦІЇ.
- Оберіть музичний інструмент, для якого писав музику Ф.Шопен (підручник, ст.84).

ІХ. Узагальнення та закріплення знань.
- Чи сподобався наш урок?
- Про музику яких країн йшлося на уроці?
- Яка головна ознака польської та чеської музики?
- Музику яких композиторів ми слухали на уроці?

X. Підсумок уроку.
Музика Польщі і Чехії – ґрунтується на народній танцювальній музиці, в якій виражені національні мотиви, побут та характер цих народів.


ХІ. Вихід з класу під музику  («Полька»)

Немає коментарів:

Дописати коментар