Тема:
Динамічний і темповий розвиток.
Мета: визначити
вплив зміни динамічних відтінків та темпу на розвиток музики; поглибити уявлення про окремі музичні
поняття (динаміка, темп, засоби виразності); познайомити з композитором Й.
Брамсом; розвивати співацькі й слухацькі навички, емоційну сферу та уяву учнів,
здібності тонко відчувати й розуміти зміст і характер музичних творів; виховувати
інтерес до інструментальної музики, народної пісні.
Музичний матеріал: Й.
Брамс "Угорський танець", УНП в обробці Я. Степового "Грицю,
Грицю до роботи", «Гопак».
Обладнання: проектор, відеоролики, презентація, фонохрестоматія.
Хід уроку
І. Вхід в клас під
музику.
Учні входять до класу під музичний супровід Й.
Брамс "Угорський танець"
ІІ. Музичне
вітання.
ІІІ.
Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитися з особливостями
музичного розвитку. На минулому уроці ми дізналися, що музичний настрій в
музиці залежить від музичних ладів?
- Які музичні лади вам відомі? (мажор, мінор)
- Чи можуть зустрітися музичні лади в одному
музичному творі? (ладовий розвиток)
- Що таке розвиток? (це закон життя, невпинний
рух уперед)
Постійні зміни відбуваються і в житті, і в природі. Ростуть, тобто
розвиваються, рослини, змінюються пори року, день і ніч, погода та ін. Змінюються і діти; стають дедалі
дорослішими і розумнішими; змінюються їхні почуття, настрої, думки.
- Чи може відбуватися розвиток в музиці?
Зміни відбуваються і в музиці. Музика -
це мистецтво, що розвивається в часі. Музичні образи розкриваються не одраз, а поступово - звук за звуком, крок за кроком.
Зміни в музиці пов'язані зі зміною засобів музичної виразності.
- Які засоби музичної виразності вам відомі? (темп, лад, динаміка, тембр, регістр та ін.)
IV. Слухання музики
Німецький композитор Йоганнес Брамс був
піаністом і диригентом. Його батько грав на контрабасі та ріжку. Саме він почав
навчати сина грати на струнних інструметах, але хлопчику більше пдобалося
фортепіано. Із 7 ми років почав грати на цьому інструметі. композитор написав
чимало творів для фортепіано, а також для симфонічного оркестру.
Й. Брамс "Угорський танець"
Аналіз прослуханогог твору
- Який розвиток відбувся в музиці?
- Як змінювалася мелодія?
- Чи змінювався темп і динаміка?
- Як впливає зміна темпу на характер музики?
Темп – це швидкість виконання твору.
- Як змінювалася динаміка?
Динаміка - сила звучання музики.
Створіть ритмічний супровід до танцю.
Передайте пластичними рухами його настрій.
Повторне слухання. Й. Брамс "Угорський
танець"
Перегляд
відеоролику «Гопак»
Фізкультхвилинка.
V.
Музична грамота
У кожному музичному творі можна почути, що звучання одних звуків триває довше , ніж
інших. І це невипадково. Як відомо, у музичному письмі звуки записуються
нотами. Так, тривалість одних нот дорівнює одному кроку, інших - двом крокам,
чотирьом, восьми, і т.д. А як же розрізнити ці ноти? Порожні в середині нотки довші за звучанням, ніж ті, що заповнені чорним кольором.
VІ
. Вокально-хорова робота
Розспівування
Повторення
пісні «Чому ведмідь взимку спить»(урок 18-караоке)
Повторення поспівки І. Арсєєва
"Гра в слова"
- Які зміни ви відчули? (динаміка, лад)
- Як в поспівці розкривається динамічний
розвиток?
- Чому саме така сила звучання?
- Яку роль відіграють у поспівці мажорнийі
мінорний лади?
Слухання УНП "Грицю, Грицю до роботи".
- Який характер пісні?
- У якому куплеті доцільно прискорити темп
та збільшити динаміку?
Аналіз прослуханого твору
Пісня „Грицю, Грицю, до роботи” – жартівлива розповідь про ледачого Гриця. Робити не хоче, а як їсти, то він – перший.
Створенню саме такого образу сприяє темповий, динамічний, виконавський прийоми розвитку.
- Цікаво, а чи буває в житті так, як у цій пісні?
Пісня „Грицю, Грицю, до роботи” – жартівлива розповідь про ледачого Гриця. Робити не хоче, а як їсти, то він – перший.
Створенню саме такого образу сприяє темповий, динамічний, виконавський прийоми розвитку.
- Цікаво, а чи буває в житті так, як у цій пісні?
- Так. Це життєвий образ. Народ навіть вигадав
прислів’я про ледарів. Наприклад, „Як їв – то впрів, як робив – то змерз”.
Розучування пісні „Грицю, Грицю, до роботи”
Тепер ми розучимо українську народну пісню „Грицю, Грицю, до роботи” і спробуємо виконати вивчений уривок у характері.
Тепер ми розучимо українську народну пісню „Грицю, Грицю, до роботи” і спробуємо виконати вивчений уривок у характері.
Урок 21-какаоке
VІІ. Підсумок уроку
- Які музичні твори звучали на уроці?
- З якими прийомами музичного розвитку ви мали
нагоду позайомитися?
- У чому особливість динамічного розвитку?
Динамічний розвиток - це розвиток музики, важливу роль у якому
відіграють динамічні відтінки для розкриття її характеру.
- У чому особливість темпового розвитку?
Темповий розвиток - це розвиток музики важливу роль у якому
відіграє швидкість виконання музичного твору для розкриття її характеру.
VІІІ.
Вихід з класу під музику
Немає коментарів:
Дописати коментар