пʼятниця, 17 лютого 2017 р.

Різновиди професійної музики. 5 клас

Конспект уроку музичного мистецтва у 5 класі

Тема: Різновиди професійної музики.                                    

Мета: ознайомити з характером та емоційним змістом музичних творів, інтерпретацією інтонаційно-образного змісту музичних творів, з різновидами професійної музики: вокальна та  інструментальна професійна музика, поняттям «цикл інструментальних концертів» на прикладі творчості А. Вівальді та його творів, Лучано Паваротті, Робертіно Лоретті; розвивати вміння учнів давати характеристику   музичному образу твору, розрізняти на слух засоби музичної   виразності, розвивати вміння створювати візуальні образи до  музичного твору, продовжувати розвивати вміння створювати власні пісні на основі віршованого тексту, творчі здібності до співу,музичний слух і  уяву, чуття ритму,фантазію; виховувати художній смак, потребу слухати музику та отримувати від неї насолоду, виховувати музичну культуру; інтерес до творів італійської інструментальної та вокальної класичної музики, пісень українських композиторів.

Обладнання: фонохрестоматія, презентація, нотний матеріал «Зимова пісенька» сл. та муз. В. Островського, підручник з музичного мистецтва, проектор.

Твори, що вивчаються на уроці:
«О Sole Міо» у виконанні Робертіно Лоретті.
«О Sole Міо»у виконанні Лучано Паваротті.
А. Вівальді. «Зима» з циклу концертів «Пори року».
«Зимова пісенька». сл. та муз. В. Островського — виконання.

Основні поняття для засвоєння: різновиди професійної музики: вокальна та
інструментальна музика, соло, дует, ансамбль, хор, оркестр, дискант, цикл інструментальних концертів.

Хід уроку
І. Вхід в клас під музику
ІІ. Музичне вітання
ІІІ. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Актуалізація опорних знань.
-         Яку музику називають професійною? Що її поєднує з народною музикою?
-         Які засоби музичної виразності використовують композитори для написання своїх творів?
-         Які твори на основі українських народних пісень написав композитор М.Глінка?
-         Пригадайте історію про українську народну пісню, яка стала популярною у багатьох країнах.
VІ. Слухання музики.
         Сьогодні ми познайомимося з історією одного пісенного шедевру XVІІІ століття, який і досі не втратив актуальності— «O sole mio»
     Шістдесят років тому в Італії жив хлопчик. Його звали Робертіно Лоретті. Хлопчика обожнював увесь світ! Талановитий шестирічний Робертіно співав у церковному хорі. Тембр його голосу був настільки унікальним, що незабаром його назвали «золотим». Коли Робертіно виповнилося вісім років, він уже співав нарівні з дорослими у Римському оперному театрі.
         Якось хлопчика почув датський імпресаріо і вирішив зробити з нього справжню зірку. Життя юного Лоретті закрутилося, мов у калейдоскопі: численні гастролі, платівки мільйонними тиражами.
         Свою пісенну кар’єру хлопець розпочав у 13 років і побував у США, Канаді, Росії, Японії, Австралії. Платівка з піснею «О Sole Міо» принесла йому славу «золотого голосу» в цілому світі.
Музичне сприймання «О Sole Міо» у виконанні Робертіно Лоретті.
         Лучано Паваротті  - італійський тенор, один з найпопулярніших оперних виконавців. Належав до групи трьох тенорів. Широко відомий своїми телевізійними концертами та гуманітарною діяльністю, гроші від якої перераховував на користь біженців та Червоного хреста.
Музичне сприймання  «О Sole Міо» у виконанні Лучано Паваротті.
Аналіз музичних творів.
-         Визначте характер пісні. Що в ній є особливим?                                
-         Як звучить пісня у виконанні відомого італійського співака Лучано Паваротті та у виконанні Робертіно Лоретті?
-         Охарактеризуйте «золотий голос» італійського хлопчика, підібравши відповідні слова. Як ви гадаєте, чому ця пісня стала надзвичайно популярною?
Музичний словничок
Вокальна музика — це музика, призначена для виконання голосом.
Таку музику може виконувати соліст, ансамбль із кількох співаків або хор.
Дискант — високий дитячий голос (переважно у хлопчиків).
Творче завдання
Звучить музика А. Вівальді. «Зима» з циклу концертів «Пори року».
Учні працюють у групах: літератори (підбір літературного твору), живописці (створення малюнка або розробка колажу), музикознавці (характеристика прослуханого твору).
-         Розгляньте картину відомого російського художника І. Левітана «Ліс узимку». Охарактеризуйте цю картину.
Аналіз музичного твору.                                                                       
-         Які музичні інструменти виконують твір?
-          Охарактеризуйте засоби виразності, використані композитором для 
     зображення картин зимової природи.
-         Чому цю музику ми називаємо шедевром? Обґрунтуйте свою думку.
-         Поміркуйте, чи співзвучні живописний твір І. Левітана «Ліс узимку» та музичний твір А. Вівальді.
         Антоніо Лучіо Вівальді — італійський композитор, скрипаль-віртуоз, священик, автор понад сорока опер, кантат, ораторій, творець  жанру сольного інструментального концерту. Одним із най відоміших його творів є «Чотири пори року» — ранній зразок програмної симфонічної музики.   
         Вівальді зробив істотний внесок у розвиток інструментування, першим застосував гобої, валторни, фаготи та інші інструменти як самостійні.
Музичний словничок
Інструментальна музика — це музика, призначена для виконання на музичних інструментах. Вона буває сольною (грає один інструмент), ансамблевою (звучать декілька інструментів) та оркестровою (виконує оркестр).
-         Розглянемо схему. Про що вона розповідає? З  чого складається професійна музика? Які основні різновиди професійної музики?
Фізкультхвилинка
VІІ. Вокально-хорова робота.
Розспівування
Робота над твором «Зимова пісенька»  сл. та муз. В. Островського
VІІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.
-         Пригадайте, яка музика називається інструментальною. Які різновиди  
    інструментальної музики ви знаєте?
-         У чому полягає різниця між інструментальною та вокальною музикою?
-         Чим схожі та відрізняються вокальні й інструментальні твори?
-         Розкажіть про історії відомих вам шедеврів.
-         Чому Робертіно Лоретті називали «золотим голосом»?
                                                    «Музичне лото»
1
Оркестр
2
Робертіно
Лоретті
3
«Ліс узимку»
4
Дискант

5
Вокальна музика
6
«Золотий
голос»
7
Шедевр
8
Інструментальна
музика

9
Дует
10
Хор
11
Антоніо Вівальді
12
Тріо
          І варіант                                                               ІІ варіант
1.Музика, яка призначена для виконання   1. Високий дитячий голос.
     голосом.                                                      2.Музика, що призначена для
2. Найкращий витвір мистецтва.                      виконання  на музичних                                                            
3. Назва картини І.Левітана .                               інструментах.                                               
4. Колектив із трьох осіб.                            3. Колектив із двох осіб.
5. Хлопчик з «золотим» тембром голосу.    4. Автор циклу«Чотири пори року»                                                             
6. Великий колектив музикантів.                  5. Як називали Робертіно Лоретті?
                                              6. Великий колектив співаків.               
           
 Відповіді:  І варіант- 5, 7, 3, 12, 2, 1.
                    ІІ варіант-4, 8, 9, 11, 6, 10

ІХ. Підсумок уроку.
-         Послухайте музику, яка лунає у тебе вдома. Чи є серед них шедеври інструментальної та вокальної музики?
-         Дізнайтеся історію створення одного з цих шедеврів і розкажіть її своїм рідним та друзям.
-         А зараз я пропоную вам переглянути фрагмент мультфільму, у якому виконується прослуханий на уроці твір. (перегляд мультфільму «Ну погоди»)
Х. Вихід з класу під музику.


Немає коментарів:

Дописати коментар